Krzysztof Franaszek

Krzysztof Franaszek ur. 1981 w Lublinie, Polska
Artysta tworzy rzeźby, obiekty, instalacje i rysunki. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 2006), doktorem sztuk pięknych (2013). Był stypendystą w pracowni Christiana Jankowskiego na Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie (2005) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2018). Swoje dzieła prezentował w ramach ośmiu wystaw indywidualnych między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Studio czy Galerii LeGuern. Uczestniczył w kilkunastu pokazach zbiorowych i projektach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Rosji, na Litwie, Ukrainie, Bangladeszu i w Indiach. Od 2006 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni w Warszawie. Od 2013 r. prowadzi pracownię kształtowania przestrzeni, rzeźby i rysunku w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania na kierunku Grafika.
W swoich pracach nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu. Pracując w metalach, drewnie, tworzywach sztucznych, za pomocą druku 3D i z użyciem instalacji elektrycznych i świetlnych scala bogate formy wizualne za pomocą idei i symbolu. Tematyka Ludzkiej natury i emocjonalności, nawiązująca do sposobów funkcjonowania w przestrzeni społecznej i miejskiej znajduje odzwierciedlenie w sztuce Franaszka w postaci klarownych form abstrakcyjnych, totemów i instalacji. Badanie sił twórczych i destrukcyjnych jako dwóch równorzędnych energii sprawczych odbywa się w postaci cyków artystycznych, gdzie dzieło sztuki zmienia się i ewoluuje.

Projekt Trzeci Wymiar Grafiki WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN Universitatea De Artă Şi Design, UAD Program Katamaran – Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia
Skip to content