Piotr Janowczyk

Z wykształcenia plastyk, mgr historii sztuki. Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Kazimierza Olszewskiego obroniony w 2001 roku na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Aktualnie artysta niezależny.

W swoich wczesnych działaniach plastycznych posługiwał  się językiem typowym dla kultury masowej. Wielokrotnie brał udział w przedsięwzięciach związanych z ilustracją, plakatem, street Artem. W latach 2003-2010 opublikował kilkaset ilustracji  w prasie codziennej i na łamach magazynów kolorowych. W tym czasie powołał do życia i jako redaktor naczelny prowadził magazyn COM X, skupiając młode pokolenie ilustratorów i rysowników, a jego prace zostały włączone do „Antologii Komiksu Polskiego”, zaś animowane etiudy były prezentowane przez  TVP1 i HBO. Zajmował się też projektowaniem layoutów prasowych i wydawniczych. W tym czasie zostało opublikowanych około 20 książek wg jego layoutu. W tym serie albumów i wydawnictw dla Muzeum Pałacu w Wilanowie. m.in.: nagrodzonego projektu odtworzonej pierwszej polskiej książki kucharskiej “Compendium Ferculorum” dla rodziny Lubomirskich oraz albumu “Wilanowski Widnokrąg” (nagroda Academia 2011)

Od 2012 roku zajmuje się reżyserią krótkich form filmowych w kategorii (animacja, dokument). Autor cyklu “Masters of Art” (2012)  animującego arcydzieła malarstwa europejskiego, filmu animowanego „Rama & Sita” ożywiającej malowidła Stefana Norblina z pałacu w Jodhpurze w Indiach (premiera i projekcje kinowe listopad 2018) oraz animacji “Drzwi Gnieźnieńskie” (2016) Dla wytwórni płytowej Requiem Records wykonał animację “Le Baiser – Pocałunek” do muzyki Eugeniusza Rudnika, w aranżacji Meeting by Chance (2015). W 2010 roku jego video “O2” przygotowane dla “Leica Gallery” otrzymało nominacje w dwóch kategoriach do nagrody głównej na festiwalu w Cape Town. W listopadzie roku 2019 miała miejsca premiera pierwszego krótkometrażowego dokumentu w jego reżyserii „Basiu Zatańczymy”.

Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych wykonanych  w Polsce i Europie. W tym „Galerii Osobowości Kultury Warszawy”, w której znalazły się podobizny m.in.: Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Marka Hłaski, Andrzeja Wajdy. W latach 2007-2008 zrealizował pamiątkowy portret Zdzisława Beksińskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2016 roku wykonał serię murali historycznych w Krakowie: (Karol Knaus, Helena Rubinstein, cesarz Józefa II, Kazimierz Wielki)  W latach 2011-2017 odbył cykliczną podróż po Europie sięgającą od Odessy za Koło Podbiegunowe realizując projekt “StreetArt Summer”. W tym czasie powstały nielegalne prace wykonywane w wielu miastach Europy (Odessa, Wrocław, Drezno, Praha, Orgosollo, Silo, Berlin, Nicea)

Jako pedagog skupiony na współczesnych technikach obrazowania. W przeszłości związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Aktualnie prowadzi pracownię Rejestracji Obrazu w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz  Ilustracji Cyfrowej w WSISiZ. Od ponad 10 lat realizuje  cykl wykładów monograficznych z zakresu historii sztuki i historii kultury wizualnej dotyczących funkcjonowania motywów plastycznych w obrębie Sztuk Pięknych, które doczekały się wersji radiowej w postaci programu ARTEFAKTY na antenie TOKFM.

Ma status Influencer Adobe oraz jako jeden z nielicznych rysowników na świecie został zaproszony do grona Wacom Evangelist. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wielokrotny juror konkursów graficznych (m.in. BWA Polygonum, Warszawska Jesień Fotografii, Animuj Warszawę).

 

Projekt Trzeci Wymiar Grafiki WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN Universitatea De Artă Şi Design, UAD Program Katamaran – Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia
Skip to content